Futsal | 30-04-18

Szósty triumf Rekordu

Na okoliczność pucharowej wiktorii biało-zielonych niezawodny Jan Picheta przygotował kolejną odsłonę historycznych statystyk.

Zdobywając w niedzielę Puchar Polski, „rekordziści” sięgnęli po szóste zwycięstwo w oficjalnych rozgrywkach ogólnopolskich w futsalu. Obecnie mają już w dorobku dwa tytuły mistrzów kraju, dwa Puchary Polski oraz dwa Superpuchary. W tej klasyfikacji nie są jednak jeszcze najlepszą drużyną w historii gier „małą piłką” w Polsce. Najwięcej sukcesów zanotował Clearex. Chorzowianie mają bowiem na koncie już dziesięć tytułów. Pięciokrotnie zdobyli mistrzostwo kraju (w tym trzy razy pod rząd), czterokrotnie wywalczyli Puchar Polski oraz jeden raz sięgnęli po Superpuchar.

Na drugim miejscu z ośmioma tytułami jest nieistniejąca już PA Nova Gliwice. Zespół znad Kłodnicy również pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo kraju. Dwukrotnie triumfował w rozgrywkach o Puchar Polski i raz zdobył Superpuchar. Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Wisła Krakbet Kraków z siedmioma tytułami. Krakowianie mogą pochwalić się dwoma tytułami mistrzów Polski, trzema Pucharami Polski oraz dwoma Superpucharami.

Na czwartym miejscu w klasyfikacji najlepszych zespołów w oficjalnych rozgrywkach ogólnopolskich w futsalu jest Rekord Bielsko-Biała. Po zdobyciu Pucharu Polski bielszczanie wyprzedzili inną legendarną już drużynę krakowską, a mianowicie Baustal! Zespół znad Wisły zdobył dwukrotnie mistrzostwo kraju oraz Puchar Polski, a raz wygrał mecz o Superpuchar. Szóste miejsce zajmuje inny nieistniejący zespół – Akademia FC Pniewy, która trzy razy (notabene pod rząd) stawała na najwyższym stopniu podium, a raz zdobyła Puchar Polski.

Cztery różne tytuły ogólnopolskich rozgrywek mistrzowskich i pucharowych pod rząd zdobyły dotąd tylko dwa zespoły. W latach 2001-2002 Clearex Chorzów zdobywał na zmianę mistrzostwo kraju i Puchar Polski. Rekord chorzowian wyrównała Wisła Krakbet Kraków, która w latach 2014-2015 zdobyła najpierw Puchar Polski, później Superpuchar, mistrzostwo kraju i po raz drugi Puchar Polski. Po tym triumfie klub przestał istnieć.

Trzykrotnie pod rząd wygrywał Baustal. W latach 2004-2005 krakowianie zdobyli najpierw Superpuchar Polski, później mistrzostwo kraju, a na koniec Puchar Polski. Po tym sukcesie klub został zlikwidowany, co niestety należy do tradycji zespołów z królewskiego miasta Krakowa. (W tej klasyfikacji krakowianie biją swoisty rekord… Po Goldenmajerze, Baustalu, Kupczyku, Gaszyńskich i Wiśle, w obecnym sezonie przyszła kolej nawet na sąsiadów zza miedzy – Lex Kancelarię Słomniki…)

Trzykrotne zdobycie pod rząd najwyższych laurów w rozgrywkach polskiego futsalu ma na koncie także Rekord Bielsko-Biała. W latach 2013-2014 rekordziści zdobyli najpierw Puchar Polski, później Superpuchar, a w końcu mistrzostwo Polski. Rekord mógłby cieszyć się z lepszych osiągnięć, ale na przeszkodzie w zdobyciu kolejnego trofeum w maju ub. roku stanął Clearex Chorzów, który sprzed nosa zabrał „rekordzistom” Puchar Polski. Chorzowianie są ostatnią drużyną, która pokonała biało-zielonych w oficjalnych ogólnopolskich rozgrywkach. Gdyby nie to, Rekord miałby już czwarty kolejny tytuł w dorobku! W przypadku Rekordu działa jednak ostatnio znakomicie prastara polska sentencja: – Co się odwlecze, to nie uciecze