SMS

SMS | 25-08-17

W niektórych ligach będzie się działo...

Ruszają rozgrywki lig młodzieżowych, weźmie w nich udział tuzin biało-zielonych zespołów.

Detaliczny opis każdej z klas rozgrywkowych, każdej z kategorii wiekowych i każdej z drużyn – zadanie dla Syzyfa. Natomiast, aby przybliżyć choćby system i formułę gier w poszczególnych grupach wiekowych, w których rywalizować będą „rekordziści”, uciekamy się do opinii najbardziej kompetentnej osoby w tej materii w naszym klubie. Rozmawiamy z Jarosławem Krzystolikiem (na zdjęciu z prawej, obok trener-koordynator Bogusław Matloch), wiceprezesem zarządu BTS Rekord ds. sportowych i jednocześnie zastępcą dyrektora naszej SMS.

Co nowego u juniorów starszych, bez zmian strukturalnych, regulaminowych?

- W zasadzie liga juniorów starszych to rozgrywki, w których nie doszło do zmian, liga będzie nadal 16-zespołowa, co uważam za najsprawiedliwsze rozwiązanie. Natomiast liczymy z trenerem Piotrem Kusiem na to, że ta liga będzie bardziej wyrównana niż w zeszłym sezonie, a przekonuje mnie do tego skład zespołów w niej uczestniczących, z powracającym na ten szczebel rozgrywkowy Gwarkiem Zabrze na czele.

Ale już u juniorów młodszych nie obeszło się bez zmian…

- Pierwsza i druga liga juniorów, prowadzone w tym sezonie przez trenerów Bartosza Woźniaka i Daniela Galę to przy obecnej stawce zespołów to najbardziej “hardkorowe” ligi dla młodzieży. Zespół, który zwycięży w rozgrywkach jesiennych awansuje do Centralnej Ligi Juniorów U-17, a dwa ostatnie zespoły będą spadać na niższy szczebel rozgrywkowy, Przy ośmiu zespołach rywalizujących w rozgrywkach i tak wyrównanej stawce rywali, utrzymanie w tej lidze nie będzie sprawą prostą, jak co roku zresztą. W obu II ligach tej kategorii wiekowej spadają po rundzie jesiennej aż trzy zespoły….. będzie się więc działo, oj będzie!

U trampkarzy Rekordu nowością jest fakt, że mamy dwóch pierwszoligowców oraz roszady trenerskie

- Od kilku sezonów mamy cztery zespoły w pierwszych ligach wojewódzkich oraz dwa w II ligach wojewódzkich (juniorzy młodsi i młodzicy). Natomiast w tym sezonie mamy je ułożone „po kolei”, czyli od juniora starszego, młodszego do trampkarza starszego i młodszego. Nowością lig trampkarzy starszych i młodszych, gdzie będą grały nasze zespoły z roczników 2003 i 2004 prowadzone przez trenerów Dariusza Ruckiego i Tomasza Skowrońskiego jest to, że zwycięzcy tych lig awansują do Centralnej Ligi Juniorów U-15, ale jak rozumiem bardziej w układzie makroregionalnym. Formuła awansów i spadków jest podobna do rozgrywek juniora młodszego.

Bardzo szeroką ławą Rekord reprezentować będą młodzicy i jeszcze młodsze grupy szkoleniowe, gdzie i na jakich szczeblach, w jakich ligach?

- Cieszy nas to, że mamy coraz mocniejsze liczebnie i jakościowo młodsze roczniki, stąd potrzeba udziału w regularnych rozgrywkach tych grup. Młodzicy trenera Maćka Tokarczyka będą grali odpowiednio w II i III lidze wojewódzkiej, młodzicy młodsi trenerów Mariusza Gąsiorka i Krzysztofa Biłki odpowiednio w III i IV lidze wojewódzkiej w macierzystych podokręgach. Skomplikowany system awansów da możliwość promocji   zespołom rocznika 2006 do I oraz II ligi wojewódzkiej po rundzie jesiennej. Jeśli dodamy do tego grupy Orlików 2007 i 2008, które już uczestniczą w regularnych rozgrywkach w swoich rocznikach oraz tworzoną obecnie grupę Skrzatów 2009, widać gołym okiem jak bardzo szkolenie dzieci i młodzieży w naszym klubie zostało rozszerzone o kolejne, młodsze roczniki.

W miejsce kobiecej drużyny rezerw pojawia się ekipa juniorek młodszych, czym podyktowana jest ta zamiana?

- Trener Tomasz Skowroński, który mocno zaangażował się w nabór młodszych roczników dziewcząt, widzi potrzebę, by utworzona grupa około 20-25 dziewczynek miała możliwość rywalizowania z rówieśniczkami innych klubów. To dobre rozwiązanie, ponieważ rywalizacja w III lidze seniorek byłaby – jak sądzę, z punktu widzenia sportowego i różnicy umiejętności, mocno frustrująca.

Kiedy, w jakim, kształcie, w jakiej formie ruszy Piłkarska Szkółka Rekordu?

- Pierwsze zajęcia odbędą się 16 sierpnia i do końca wakacji prowadzone się będą trzy razy w tygodniu. Natomiast z początkiem roku szkolnego najpewniej wrócimy do wypróbowanego schematu, czyli nadal będą to zajęcia otwarte. Odbywać się będą w niedziele i w środy (choć tu nie dla wszystkich roczników), a trwać będą przez 90 minut. Zasady odpłatności pozostaną na niezmienionym poziomie. Tak to będzie wyglądać w zarysie, natomiast co do szczegółów, muszę zainteresowanych poprosić o zagłębienie się w naszą stronę internetową.

TP/foto: Marek Łękawa