Piłka nożna
Przed niedzielną gorzowską premierą
Na wstępie sezonu rywalem bielszczan jest ekipa beniaminka, ale tak po prawdzie to zespół jednego z bardziej rozpoznawalnych klubów w III-ligowej stawce.
W latach świetności 70-letni dziś gorzowski Stilon skupiał ponad 20 sekcji sportowych. To przeszłość, choć np. 22-óch sezonów spędzonych na zapleczu piłkarskiej ekstraklasy i 17. miejsca w rankingu wszechczasów rozgrywek I ligi, biało-niebieskim nie odbierze nikt i nic. Stąd jednosezonowy pobyt w IV lidze mógł zostać odebrany w Gorzowie Wielkopolskim niczym upokorzenie. Stąd też zapewne uzasadniona tęsknota za występami Stilonu na centralnym szczeblu rozgrywek. Droga do tego wiedzie długa i mozolna, trzeba wiele cierpliwości i spokoju, trzeba tego, co eufemistycznie określa się jako podstawy organizacyjno-finansowe. A zamierzenia sportowe beniaminka są szalenie ambitne. Założenie trenera Adama Gołubowskiego mówiące o próbie utrzymania średniej punktowej na poziomie dwóch „oczek” na mecz, są wyrazem silnego przekonania o własnej mocy. Na ile słowa będą mieć oparcie w rzeczywistości, o tym jako pierwsi przekonają się „rekordziści”. Tymczasem za jakąś wykładnię, choć nie do końca miarodajną posłużyć mogą wyniki gier kontrolnych oraz aktywność na rynku transferowym. W tej drugiej materii gorzowski klub może pochwalić się pozyskaniem dwóch wartościowych pomocników z Błękitnych Stargard – Bartosza Flisa i Tomasza Lisowskiego oraz 21-letniego gracza z rezerw szczecińskiej Pogoni – Łukasza Zakrzewskiego. Czy na tym kończy się rejestr nowych zawodników w gorzowskich szeregach? Okno transferowe jest i będzie jeszcze dość długo otwarte, niespodzianek zatem wykluczyć nie można.
Trzymając się tego wątku łatwo dostrzec, iż „rekordziści” w ogóle nie uczestniczyli w wyścigu zbrojeń, który determinował działania zdecydowanej większości klubów w grupie trzeciej. Niektóre transferowe pociągnięcia ocierały się wręcz o „szaleństwo”, ale to akurat nie nasza sprawa. Tą pozorną biernością biało-zieloni zyskali coś bardzo cennego w okresie letnich przygotowań – spokój, tak przydatny szczególnie sytuacji, gdy zespół objął nowy szkoleniowiec. Czasu na realizację nowych pomysłów trenera Piotra Jaroszka za wiele nie było, ale i te zamysły wcale nie miały na celu jakiejkolwiek rewolucji, nawet w mikroskali. Bo po co „na siłę” poprawiać coś co od lat funkcjonuje, na bardziej niż przyzwoitym poziomie. Obecność Rekordu w czołówce trzecioligowej stawki można uznać wręcz za stałą wartość. Oczywiście, nic nigdy nie jest dane na zawsze, a kto stoi w miejscu itd…”. Jest za to poczucie własnej wartości, jest zaufanie do określonej grupy ludzi, jest wiara w pracę u podstaw, w dobre szkolenie klubowego narybku. To są solidne fundamenty pod osiągnięcie pozytywnego rezultatu. Tym będzie również każde kolejne zwycięstwo, czasem nawet jeden punkt wywalczony po heroicznej walce. Na taką właśnie ekipa z Cygańskiego Lasu jest nastawiona i przygotowana.
Bieżących kłopotów, głównie natury zdrowotnej nie brakuje, dlatego trudno kusić się o próbę przewidzenia wyjściowej jedenastki bielszczan na gorzowską premierą. Pewne jest natomiast, że P. Jaroszek wybierać będzie z grona kadry Rekordu, której pełen skład (z możliwymi, późniejszymi uzupełnieniami) prezentujemy poniżej
TP/foto (z meczu Rekord -GKS Bełchatów): PM
Rekord Bielsko-Biała – runda jesienna sezonu 2017/2018
Bramkarze: Paweł Góra (rocznik 1989), Krzysztof Żerdka (1991)
Obrońcy: Michał Bojdys (1993), Jan Dudek (1998), Tomasz Franusik (1999), Mateusz Gaudyn (1994), Mateusz Madzia (1999), Dariusz Rucki (1985), Mateusz Waliczek (1988), Piotr Wyroba (2001)
Pomocnicy: Michał Czernek (1997), Mikołaj Franusik (1999), Dawid Nagi (1993), Dawid Ogrocki (1991), Marek Profic (1988), Marek Sobik (1989), Ronald M. Solorzano Herrera (1996), Łukasz Szędzielarz (1985), Kamil Żołna (1990)
Napastnicy: Dawid Hałat (1993), Damian Hilbrycht (1998), Daniel Iwanek (2001), Mateusz Kubica (1998)
Trener: Piotr Jaroszek, asystent trenera: Szymon Niemczyk, kierownik drużyny: Krzysztof Kania, fizjoterapeuta: Dariusz Spisak
Przybyli: Daniel Iwanek (w trakcie rundy wiosennej), Piotr Wyroba - obaj wychowankowie
Ubył: Andrzej Maślorz (LKS Łąka)
Bilety wstępu na mecze rozgrywane na stadionie przy ul. Startowej 13 w cenie – 10 złotych (normalne), 5 złotych ulgowe, kobiety i młodzież do lat 13-stu – nieodpłatnie.
III liga, gr. 3 – 1. kolejka (5-6.08.2017 r.)
(sob., 17:00) Gwarek Tarnowskie Góry – Pniówek ’74 Pawłowice
(sob., 17:00) Skra Częstochowa – Miedź II Legnica
(sob., 17;00) Polonia Głubczyce – BKS Stal Bielsko-Biała
(sob., 17:00) Stal Brzeg – 1. KS Ślęza Wrocław
(sob., 17:00) Piast Żmigród – Górnik II Zabrze
(sob., 17:00) Falubaz Zielona Góra – Ruch Zdzieszowice
(nd., 12:00) Zagłębie II Lubin – Lechia Dzierżoniów
(nd., 17:00) Stilon Gorzów Wielkopolski – Rekord Bielsko-Biała
(nd., 17:00) Unia Turza Śląska – KGHM ZANAM Polkowice